Obsah článku
Koronavirová pandemie změnila realitní trh. Zájem o nemovitosti takřka ze dne na den výrazně opadl a zlepšení nepřinesla ani opatření v podobě virtuálních prohlídek. Důvod je zřejmý – potenciální zájemci koupi neodkládají kvůli obavám z nákazy při osobním kontaktu s makléřem. Bojí se ekonomického dopadu krize a raději s pořízením nemovitosti vyčkávají.
Než v České republice propukla pandemie, poptávka po nemovitostech výrazně převyšovala nabídku. Ceny již několik let strmě rostly a v podstatě nic nenasvědčovalo tomu, že by se situace mohla obrátit o sto osmdesát stupňů. Nyní však lidé řeší důležitější věci než koupi nového bytu – musí se vypořádat s výpadky příjmů a často i ztrátou zaměstnání. Trh s nemovitostmi zamrzá a odborníci začínají spekulovat o budoucím vývoji cen.
Investoři musí počkat, až koronakrize pomine
S pořízením nemovitosti váhají dokonce i mnozí zájemci o prodej bytů v Praze z řad investorů. Těm komplikuje podnikání strach z neplatičů. Navíc netuší, jak se bude vyvíjet situace na poli krátkodobého pronájmu. Ještě nedávno plnili kapsy pronajímatelů turisté, kteří se po dobu minimálně několika měsíců do Česka nepodívají. Nabídka dlouhodobého pronájmu za podobných podmínek, za jakých nemovitosti pronajímali krátkodobě, samozřejmě nepřipadá v úvahu.
Některé nemovitosti zlevní, v Praze pravděpodobně nikoliv
Většina odborníků předpokládá, že se v budoucích týdnech poptávka po nemovitostech ještě o něco sníží. Prudký růst cen, na který jsme si v minulých letech zvykli, se zabrzdí a některé položky v nabídce možná krátkodobě zlevní. Snížení se však bude týkat spíše nabídek v méně atraktivních lokalitách. Nové byty v Praze i družstevní byty Praha si ceny téměř jistě udrží – navzdory koronakrizi stále platí, že se v Česku staví podstatně méně, než jaká je dlouhodobá poptávka. Až pandemie pomine, ekonomika se opět probudí a investoři chytí novou mízu.