Obsah článku
Jsou mezi námi milovníci květin, kteří bydlí v bytech bez zahrádek, a přesto si doma pro svou zálibu pěstují pokojové nebo balkónové květiny. Dnes automatický zavlažovací systém jim zabezpečí přesné zavlažování i těchto pokojových květin za dobu jejich nepřítomnosti, kdy jsou třeba na dovolené. Je to sofistikovaný systém, který celý se vejde do jedné papírové krabice velikosti počítače. Může obsáhnout až 36 květináčů. Obsahuje transformátor 14 V s časovačem, čerpadlo s filtrem proti nečistotám, hadičky, trubky, rozdělovače atd. Pomocí časového transformátoru je zavlažování aktivováno denně po dobu 1 minuty. Disponuje 3 různými distributory-rozdělovači podle potřeby vody, tak jak je navolíte.
Zavlažovací systém – kapková závlaha
Zavlažovací systém podle toho, jak aplikuje potřebnou vodu, můžeme rozlišit na dva typy. Zavlažování rozstřikovači-distribuce vody probíhá podle nastavených dávek, je ideální pro geometrické plochy s patřičnou rozlohou. Hlavními typy rozstřikovačů jsou rázový („hasící“) a turbínový. V závislosti na provozním tlaku mohou být klasifikovány na nízký tlak s poloměrem dosahu až 12 m, střední tlak s poloměrem v rozmezí 12 až 25 m a vysoký tlak s poloměrem až 60 m. Kapková závlaha – zavlažování difusory-rozděluje vodu ve formě malých kapiček až skoro do stavu nebulizace (mžení). Využití v krajinářských oblastech, trávnících nově založených, keřů apod.
Automatické závlahy – kapkovače
V produkci zeleniny a ovoce se pro automatické závlahy využívají systémy s kapkovači. Nejsou sice tak estetické jako s rozstřikovači, ale v efektivitě dosažení skvělého výsledku nezastupitelné. Rozlehlejším parcelám se nabízejí kapkovače zapuštěné v zemi, kde nedochází k takovému odparu vody od sazenic. Platí zásada, je-li půda písčitá a sázíme menší rostliny, tak kapkovače hloubíme 15 cm pod povrch, u jílovité země a větších rostlin a keřů okolo 30 cm.