Site icon Fine Living

Káva a její blahodárné účinky na lidský organismus

Coffee Grain Roasted Brown Shine  - martin_hetto / Pixabay

martin_hetto / Pixabay

Kdo by odolal lákavé vůni čerstvě uvařené kávy. Ale co její účinky na naše zdraví. Jsou prospěšné či nikoliv? Pojďme se seznámit s několika fakty o kávě. V jaké míře a způsobu zpracování je pro náš organismus užitečná?

Původ kávy

Rostlina kávovník, jejichž původ sahá až do historie Etiopských obyvatelů je keř, dorůstající až 5 metrů. Původní obyvatelé nejprve kávová zrna žvýkali, až po požáru objevili vůní pražených zrn a začali kávu dále zpracovávat.

Zpracování kávových zrn

Plody kávovníků jsou vejcovitého tvaru a velmi podobné našim třešním. Jejich sběr se provádí po dozráti plodů. Následně se suší a odděluje se dužnina od zrn. Jeden plod zpravidla obsahuje dvě zrna.

Káva a její blahodárné účinky na lidský organismus

Působení kávy na lidský organismus

Pokud chcete získat z kávy skutečně maximum pro svoje zdraví, neměli byste minout její nepraženou podobu. Zelená kávová zrnka zlepší trávení a přispějí k detoxikaci. Díky antioxidantům a kofeinu budete po pár týdnech veselejší a plní energie. Pokud ovšem toužíte po vůní pražené zrnkové kávy, která nabízí povzbuzení a nenahraditelnou vůni, dopřejte si kávu v mnoha jejích variantách jako např:

Už po vypití jednoho šálku kávy se výrazně zlepší tok krve ve vašem těle a tím docílíte většího soustředění. Nadměrná konzumace zrnkové kávy, tzn. více než 5 šálků denně v souvislosti na velikosti šálku a způsobu úpravy kávy, se nedoporučuje z důvodu možných negativních účinků, jako jsou nespavost a zvýšené riziko řídnutí kostí.

V rozumné míře si tedy dopřejte kávu dle vlastní chutě vylepšenou třeba troškou mléka. O této kombinaci koluje nepravda v souvislosti se spojení kofeinu a mléčné bílkoviny.

alicetinkelleci01 / Pixabay

Tip na článek: Káva už ti nefunguje ? Zkus zelený kratom z e-shopu Nejlepsikratom.cz

Exit mobile version