Nedostatek jódu může vést i k vážným zdravotním problémům. Jak se projevuje?

Jód je důležitým prvkem zejména pro zdraví lidského těla a jeho správné fungování. I přesto však mnoho lidí trpí nedostatkem tohoto důležitého minerálu. Nedostatek jódu přitom může vést k různým zdravotním problémům, které se projevují například zvětšením štítné žlázy. Právě proto je důležité udržovat jeho hladinu v těle optimální, díky čemuž se můžete snadno vyhnout celé řadě onemocnění.

Co je jód a jaké jsou jeho funkce v těle?

Jód je minerální prvek, který je nezbytný pro správné fungování lidského těla. Konkrétně je tedy součástí hormonů štítné žlázy, které ovlivňují náš metabolismus a růst. Nedostatek jódu může vést k narušení funkce štítné žlázy a různým zdravotním problémům, jež mohou být i velmi závažné. Právě proto musí být v některých případech doplňován pomocí doplňků stravy jako například Jodikal.

Jak se projevuje nedostatek jódu?

Nedostatek jódu se projevuje různými způsoby, přičemž nemusí být hned jednoznačné, že za nimi stojí právě jeho nedostatek. Setkat se tak můžete s celou řadou projevů, včetně:

  • zvětšení štítné žlázy – odborně se tento stav nazývá struma a může způsobovat celou řadu dalších problémů,
  • poruchy štítné žlázy – nedostatek jódu může vést k narušení funkce štítné žlázy a k poruchám jako je hypotyreóza (nízká funkce štítné žlázy) nebo hyperfyreóza (vysoká funkce štítné žlázy),
  • zhoršené učení a paměti – nedostatek jódu může mít vliv i na mozek, což se projevuje zhoršeným učením a paměti,
  • zpomalení metabolismu – nedostatek jódu může vést k zpomalení metabolismu a k nárůstu tělesné hmotnosti,
  • potíže s plodností – nedostatek jódu často vede k potížím s plodností u mužů i žen.
Přečtěte si také:  Yucca dokáže vyřešit migrénu i problémy s artritidou. Jaké další blahodárné účinky vám dokáže nabídnout?

Jak se dá nedostatku jódu předejít?

Nedostatku jódu předejdete jednoduše jeho doplněním buď v podobě potravin, nebo doplňků stravy. Bohaté na jód jsou například ryby, mořské řasy a jodovaná sůl. Doporučená denní dávka jódu činí 150 mikrogramů, přičemž ji lze snadno doplnit pomocí doplňků stravy, mezi něž se řadí například Jodikal tablety od Naturvity. Ty zakoupíte přímo u výrobce, ale i na e-shopu Gigalékárna.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *