Dobrá kamna se vyplatí

Vytápět je dnes mnohem dražší než v minulosti, a ještě dlouho se nejspíš o levnou záležitost jednat nebude. Hlavně lidé, kteří k tomuto účelu využívají plyn, potažmo elektřinu, musí v posledních měsících být dost vynervovaní. Ceny těchto komodit jsou totiž neustále jako na houpačce.

Problémy tohoto typu je naštěstí možné poměrně elegantně vyřešit, a sice koupí vhodných krbových kamen.

Vhodné palivo

Proč krbová kamna, a ne ústřední topení? Důvodem je palivo. Jak již bylo řečeno výše, ceny plynu a elektrické energie jsou divoké a jen tak se to měnit nebude. Do kamen se ovšem hází dřevo, které sice rovněž není vyloženě levné, avšak stále se dá sehnat za poměrně sympatické peníze.

Jeho výhoda navíc tkví i v tom, že se těží v našich zeměpisných šířkách, takže zdroje jen tak vyschnout nemohou. Pozitivním faktorem je zde i nízká ekologická stopa, jelikož dřevo patří do kategorie takzvaných obnovitelných zdrojů.

Kdo se bojí, že bude muset sekat polena, může si místo nich pořídit pelety. Jedná se v podstatě rovněž o dřevo, ovšem ve formě stlačených třísek. Pelety se dodávají v nepromokavých obalech, tudíž mohou být uloženy i na místech, které nepatří zrovna mezi nejsušší.

Přečtěte si také:  4 tipy, na doplňky, se kterými můžete ozvláštnit své bydlení

Výhřevnost

Standardně si lidé vybírají kamna podle vizuálních kvalit i dle výhřevnosti. V současnosti jdou ovšem krbová kamna neskutečně na dračku. Z toho důvodu je nabídka omezenější, a proto zákazníci musí často dělat ohledně designu kompromisy.

Mnohem důležitější je stejně výhřevnost. Na ní totiž záleží, zda bude v obydlí příjemně, zima nebo naopak vedro. Výhřevnost by měla být tak akorát s ohledem na velikost obydlí.

Údržba

Udržovat kamna v chodu není nic složitého. Víceméně je potřeba jen jednou za čas celé zařízení vyčistit od sazí, a to i s kouřovodem. Když se totiž kouřovody zanesou, účinnost kamen se často radikálně sníží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *