Holubnictví jako nejstarší koníček?

Víte, jak dalece do historie sahá holubnictví a k čemu byli v minulosti holubi využívání? Podívejte se s námi na výlet do historie tohoto stále více oblíbeného koníčku.

Větší význam, než si myslíme

Když máte doma vlastní holubník, můžete se neustále rozvíjet a zjišťovat, co vše je s holubem možné realizovat. Těžko by vás ale napadlo, že tato lidská kratochvíle byla mnohdy používána ke klíčovým momentům naší historie. Holubnictví tak není jen zájmová činnost, ale také předávání důležitých znalostí dalším generacím. Snad se tato užitečná činnost nikdy nevytratí.

Již ve starém Egyptě

Skvělý orientační smysl holubů využívali již ve starověkém Egyptě. Vlastnost, že se na dané místo dokáží vždy s přesností jim vlastní vrátit, tak byla využita mnohokrát v historii lidstva. Například při vyhlášení vítěze antické olympiády bylo využito poselství holuba. Poštovní holuby využíval pro komunikaci také Čingischán, nebo třeba sultán, který již v roce 1167 zavedl pravidelnou „linku“ mezi Bagdádem a Sýrií. Díry pro vlet holubů jsou dodnes patrné na mnoha mešitách.

Ceny akcií pomocí holubů

Těžko byste při pohledu na svůj holubník uhodli, že byli tato šikovná zvířata využívána také finančníky. Například Paul Reuter, který v pozdějších letech založil tiskovou agenturu Reuters, již v roce 1860 využil více než 45 holubů k tomu, aby dokázali doručovat aktuální zprávy o cenách akcií mezi Bruselem a Cáchami.

Waterloo

Proslulá bitva u Waterloo byla zřejmě také komunikována pomocí holubů. Ti se v té době používali také pro vojenskou komunikaci. Historické prameny tvrdí, že právě v roce 1815 pomohl poštovní holub sdělit výsledek slavné bitvy. Tento fakt sice nikdy nebyl oficiálně potvrzen, ale je více než pravděpodobný.

Holubi byli v minulosti považováni za hodnotný majetek. Vždyť právě s jejich pomocí se dokázala komunikace posunout na úplně jinou úroveň. Možná tak můžeme tvrdit, že holubnictví patří mezi nejstarší zájmové činnosti lidí vůbec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *