Jak vyzrát na bolestivost bradavek během kojení

Bolestivost bradavek při kojení je běžným problémem, kterému čelí mnoho matek. Pro některé ženy je kojení naprosto bezbolestné, ale pro jiné může být zdrojem nepříjemností a nepohodlí. Není však třeba zoufat, existuje mnoho způsobů, jak zmírnit bolestivost a užít si kojení naplno.

Nejčastější příčinou bolesti bradavek při kojení je špatné přisátí dítěte. Pokud dítě nesaje správně, může se stát, že bradavky jsou nataženy, napnuty a nadměrně namáhány. To může vést k jejich popraskání nebo odřeninám. Navíc může být bolestivé i to, když dítě sáním zvyšuje průtok krve v prsou.

Příčinou bolesti bradavek může být i suchost

Dalším faktorem, který může ovlivnit bolestivost bradavek při kojení, je suchost bradavek. Pokud jsou bradavky příliš suché, mohou rozpraskat a dokonce „chytit“  i nějakou tu infekci. Proto je vhodné po každém kojení ošetřit bradavky speciální mastí nebo olejem, které ke kojení bez bolesti spolehlivě napomohou.

Jiným faktorem, který může způsobovat bolestivost bradavek, je infekce. Pokud jsou bradavky infikované například kvasinkami, může se objevit zarudnutí, otok, hnisavé výtoky a dokonce i horečka. Pokud si myslíte, že máte infekci, měli byste okamžitě navštívit lékaře, tady obvykle domácí rady nepomohou (navíc tím můžete ohrozit  i své dítě).

Přečtěte si také:  Bolí vašeho potomka bříško? Víme, kde může být problém

Pohlídejte si polohu dítěte

Jestliže výše uvedené rady nezaberou, určitě vyzkoušejte během kojení různé polohy a brzy uvidíte, která vám bude dělat nejmenší problémy. Pomoci může i použití tepla nebo chladu – teplá sprcha uvolní svaly v oblasti prsou a bradavek a chladné obklady na bradavkách zase zmírní otoky a bolest. K mání jsou ovšem i obklady z bylin, které zároveň ošetřují rozbolavělou pokožku i likvidují nebezpečné bakterie. Seznámit se s nimi můžete například na stránkách https://www.kojenibezbolesti.cz/bolestive-bradavky/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *