Chytají vás při sportu křeče? Možná vám chybí minerály

Léto je pro většinu lidí obdobím, kdy sportují více než v jiných částech roku. Hezké počasí přímo láká k tomu, abyste vyběhli nebo se vydali na kolo. Zvýšená zátěž s sebou ovšem nese i řadu negativních dopadů, obzvlášť u lidí, kteří jinak nejsou zvyklí příliš sportovat. Jednou z častých komplikací jsou křeče.

Svalové křeče jsou časté zejména u jedinců, kteří se zabývají namáhavými sportovními aktivitami. Mohou se objevit v jakémkoliv svalstvu, ale velmi časté jsou zejména v lýtkách. Podle odborníků jsou způsobeny dehydratací a svalovou únavou. Mohou se objevit během cvičení, ale i v klidovém stavu. U lýtkového svalu jsou běžné křeče v noci.

Křeče nejsou nebezpečné, ovšem nepříjemné ano

Pokud občas dostanete křeč poté, co jste hodně sportovali, nejde o nic vážného, nemusíte chodit k lékaři. Jestliže se však objevují až příliš často, případně jsou velmi bolestivé, je vhodné obrátit se na lékařskou pomoc a prošetřit případné vážnější příčiny.

Když ke křeči dojde, nedá se dělat prakticky nic jiného než bolest chvíli vydržet. Pomoct by mohlo jemné protažení svalu, ale ne vždy je to v danou chvíli možné. Zkuste sval také masírovat, v případě lýtkového svalu je dobré držet sval v jedné ruce a táhnout prsty směrem ke kolenu. V těžkých případech se doporučuje aplikovat ledové sáčky, které snižují průtok krve a pomohou k uvolnění svalu.

Přečtěte si také:  Chcete si jízdu na kole opravdu užít? Investujte do kvalitního cyklistického vybavení!

Nejlepší léčbou na svalové křeče je prevence

Před každým cvičením a rovněž po něm se pečlivě protáhněte. Dostatečně se hydratujte a nepřepínejte se. Nezapomínejte, že křeče vznikají z přetížení. Velkým pomocníkem vám bude také kombinace vitaminů draslík + hořčík. Hořčík je obecně doporučován jako pomocník proti křečím, pomáhá uklidnit tělo i mysl, předchází infarktovým stavům a posiluje imunitní systém. Draslík je výborný například při nadměrném pocení či při odtučňovacích kúrách, takže ho sportovci jistě také ocení. Jeho nedostatek v těle se projevuje právě po vyčerpání.

Na trhu jsou k sehnání doplňky stravy, které přesně kombinují tyto dva minerály. Draslík + hořčík koupíte například v internetovém obchodě Gigalekarna.cz, a to za pár korun. Za zkoušku tedy rozhodně stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *