Komfort a úspora v chytré podobě

Slovní spojení chytrá domácnost je v poslední době velmi oblíbené. Není divu, vždyť rodinný rozpočet si čas od času zaslouží nějaké to odlehčení. V tomto případě mu pomáhají přístroje, na kterých si lze nastavit veškeré potřebné hodnoty – od vytápění či intenzity světla žárovek až po svícení ve vaší nepřítomnosti.

Vše začíná u osvětlení

Pokud se podíváme na první vlaštovky v této oblasti, budou to určitě chytré žárovky. Lze je použít kdekoliv – od běžných svítidel až po osvětlení podhledů, v čemž jim zdatně sekundují i LED pásky. Ve hře ovšem není jen intenzita světla, ale i jeho barva. Jedna žárovka tak zastane funkci nejrůznějších stínidel nebo stmívačů – a vy si tak doma můžete vykouzlit vždy přesně takovou atmosféru, jakou chcete.

Tato část chytré domácnosti se vám však může hodit i jako ochrana proti zlodějům. Není totiž problém nastavit během vaší dovolené různé časy spínání a vypínání, které evokují přítomnost obyvatel v domě. Vyhnete se tak nálepce „opuštěná nemovitost“, což je pro nejrůznější pochybné živly neodolatelným lákadlem.

Přečtěte si také:  Spolehlivé topenářství a vodoinstalace v Českých Budějovicích? Máme tip

Náš tip: Stejně efektivně pak lze nastavit i termostat. Není nutné spoléhat na časovač, moderní přístroje se umí řídit docela jinými kritérii. Detekují například přítomnost lidí a reagují i na venkovní počasí. Přitápí tak pouze v okamžicích, kdy je to nezbytně nutné.

Udělejte si přehled o své spotřebě

Ale to stále není všechno. Třeba chytrá zásuvka vám umožní ovládat spotřebiče na dálku a informuje vás průběžně o jejich spotřebě. S předstihem tak můžete odhalit jakýkoliv problém nebo si udělat přehled o budoucím vyúčtování.

K mání jsou i šikovná čidla, která hlídají například hladinu oxidu uhličitého ve vzduchu nebo reagují na prasklé potrubí. Díky tomu může u vás doma být instalatér ještě dřív, než si vůbec nějakého problému všimnete. Život s takovými pomocníky je zkrátka a dobře mnohem jednodušší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *