Klimatizace dokáže vzduch v bytě příjemně ochladit, pozor však na její nevýhody

Léto se v našich podnebních podmínkách bohužel až příliš často pojí s nepříjemně vysokými teplotami. Pokud se tedy nechceme vydat vedru na pospas, nezbývá nám, než si domů pořídit skutečně účinnou klimatizaci.

Výrobci však v poslední době lákají nejenom na základní funkci těchto spotřebičů, ale také na bonusy navíc. Ne vždy však bývá všechno zlato tím, co se třpytí. A na co si dát pozor?

Dělené klimatizace bývají lepší než kompaktní

Především je třeba zmínit, že pokud si chcete v létě užít skutečného komfortu chladného vzduchu, nesmíte na vstupní investici šetřit. Přenosné nebo také kompaktní klimatizace vám sice naslibují hory doly, ale skutečnost pak za sliby prodejců značně pokulhává. Nikdy nemohou být tak výkonné, jako jejich dělené protějšky. Hodí se snad jen do přirozeně chladnějších bytů či tam, kde nepobýváte pravidelně.

Dělené alias splitové klimatizace do bytu vám nabídnou vnitřní i vnější jednotku, jež se postará o odvod přebytečného tepla ven. V místnosti tak bude skutečně za všech okolností chladno. O tom svědčí i jejich výkon – obvykle vám ho totiž nabídnou v rozmezí 2 500-5 000 W, zatímco přenosné klimatizace začínají někde na 2 000 W a končí jen o tisícovku výše.

Přečtěte si také:  Jak vybrat perfektní záclony ve třech krocích? Vyzkoušejte našeho krátký průvodce

Ve hře jsou i různé funkce navíc

Šikovný model vám tak dokáže kupříkladu byt v zimě i vytopit. S tím se však samozřejmě váže i o něco vyšší spotřeba klimatizace a další nepříjemnosti v podobě zvýšené hlučnosti a neustálého proudění vzduchu, což nemusí být pro náš komfort během zimy právě výhodné.

Naopak bez háčků bývá funkce dodatečného čištění a zvlhčování vzduchu. S tím si poradí kompaktní i dělené modely, a to jen za cenu o něco málo vyšší vstupní investice. Tuto funkci ocení astmatici a alergici, ale také majitelé domácích zvířat, rodiče malých dětí a vůbec všichni, kdo se chtějí ve svých domovských stěnách cítit jednoduše dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *