Panická porucha je v moderní době hodně diskutované téma
Obsah článku
Přijde ke slovu velmi nečekaně a projevuje se například nepříjemným bušením srdce nebo pocitem, že se pacient přímo dusí. Když se řekne panická porucha, řada lidí vůbec neví, co si přesně pod tímto termínem představit. Jde o člena rodiny úzkostných poruch, jenž se může projevit třeba i na cestách nebo během pracovní doby v zaměstnání. Léčba je pak poměrně složitá, ale díky odborné pomoci a v některých případech i využití novodobých antidepresiv, může mít skutečně velmi dobré vyhlídky do budoucna.
Pacient se musí naučit klíčovou strategii
Umět zvládat pocit, který přímo souvisí s nástupem tohoto problému. Panická porucha se dá zvládat, existují strategie fungující jako klasická první pomoc. Okamžitá kontrola dechu nebo hyperventilační cvičení, to vše s sebou nese ještě lepší poznání vlastního těla. Záchvat, který je v počátku, pak může i sám pacient utlumit a získat novou sebedůvěru, stačí si jenom osvojit potřebné strategie a použít je v pravý čas.
Mezi rizikové faktory panické ataky patří i kouření, nadměrné holdování kofeinu nebo alkoholu. Tento problém přitom může postihnout vlastně kohokoliv, bez ohledu na věk, pohlaví nebo například sociální zázemí. Pocit pacienta, že se udusí nebo je právě terčem infarktu, bude velmi realistický.
Léčba je dlouhodobá, trvá i roky
Samozřejmě, není si třeba nic nalhávat, pravděpodobně půjde o běh na dlouhou trať. Celé věci může prospět podpůrná psychoterapie, díky níž bude postupně zpracována a odstraněna příčina, která k rozvoji panické poruchy vlastně vedla. Dlouholeté psychické vypětí a nedostatek tolik potřebného odpočinku, perfekcionalismus v práci i osobním životě, to vše může být společníkem podobných poruch. V každém případě platí, že léčba je dlouhodobá a může trvat i několik let, není proto radno nic podcenit.