Žumpa a bezodtoká jímka musí pryč. Ale kam s nimi?

Počínaje rokem 2023 musí majitelé žump dokládat vývoz splašků autorizovanou společnosti – za nedodržení této zákonné povinnosti hrozí tučná pokuta. Spousta lidí proto intenzivně řeší, jak se jímky zbavit, případně ji využít jinak.

Proč je žumpa přežitek?

Bezodtoká jímka je dnes ve většině případů naprosto neefektivní. Nedisponuje filtračním systémem a nečistí odpadní vodu – proto se musí pravidelně vyvážet, což z ní činí velmi drahou záležitost. U starších žump navíc hrozí poměrně vysoké riziko kontaminace půdy a spodní vody, a proto se její výměna za ČOV nebo tříkomorový septik s filtrem jeví jako jediné správné východisko.

Na kolik vás vývoz bezodtoké jímky vyjde?

Pro naprostou většinu majitelů žump budou hlavním důvodem k jejímu zrušení astronomické provozní náklady. Průměrná domácnost produkuje denně 300 litrů odpadních vod a běžně velkou žumpu o objemu 5 m³ tak naplní za cca 16-17 dní. Ročně by proto bylo zapotřebí zhruba 21×platit za vývoz, což v případě částky kolem 6 tis. Kč znamená vynaložit přes 120 tis. Kč. Reálně by se však mohlo jednat o ještě větší sumu.

Přečtěte si také:  Automatický zavlažovací systém pro vášnivé zahradníky

Kontrola bude složitá, ale přijít může

Do jaké míry bude úřední šiml aktivní a podrobí provozovatele jímek kontrole, ukáže čas. Na druhou stranu není rozumné riskovat peněžitý trest ve výši 20 tis. Kč (a až 100 tis. Kč právnickým osobám). Úředníci navíc mají o přítomnosti žump u zkolaudovaných nemovitostí dokonalý přehled.

Chcete-li případným nepříjemnostem předejít, zbavte se neekologické a drahé žumpy jednou provždy. Čistírna odpadních vod sice není nejlevnější, ale roční provozní náklady činí necelou tisícovku. Další možností je přípojka k městské kanalizaci.

A co se týče staré žumpy, pokud ji nezasypete, můžete ji proměnit na retenční nádrž a konečně začít hospodařit s dešťovkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *