Starý nebo nový? Jaké faktory ovlivňují prodej bytu v Praze

Je lepší starý, nebo nový byt? To je častá otázka, kterou si klademe, když hledáme bydlení. Oba typy bydlení mají svá pro a proti, která bychom si měli dopředu ujasnit. A kde je hledat? Logicky se nabízí prodej bytu, Praha. Na seznamu má jak nové, tak staré byty.

Starší byty jsou levnější. Ale jen zdánlivě

Největším plusem, který se často u starších bytů vyzdvihuje, je jejich nižší cena. Ano, vychází sice levněji než u novostaveb, nicméně v průměru jen o dvacet procent. To zase až takový rozdíl není.

U starších bytů musíme počítat s dodatečnými náklady. Často vyžadují větší rekonstrukci a dříve nebo později se objeví skryté vady. Náklady rovněž mohou růst kvůli horšímu zateplení,špatnému těsnění oken nebo neekonomickému vytápění.

Získáme byt, který má duši

Asi největší výhodou starých bytů je ta, že je najdeme v místech, kam se novostavby už většinou nevejdou. Pokud toužíme po bydlení v historickém centru a v ulicí s původní atmosférou, pak se musíme dívat po starších bytech.

Jsou to místa, které dýchají opravdu svébytnou atmosférou staré i novější Prahy. Může jít například o široké ulice v Dejvicích, historické ulice Starého Města nebo o důstojnou novorenesanční a neobarokní zástavbu Vinohrad. Tam všude najdeme domy s úžasnou minulostí a s byty s vysokými stropy a velkými okny. Samozřejmě, že staré byty nejsou k mání jen v romantických prvorepublikových domech. Často jde o starší panelákovou zástavbu, která si naopak o geniu loci může nechat jen zdát. Další výhodou starých lokalit je to, že jsou již zabydlené. V okolí je plná občanská vybavenost, včetně malých obchůdků, lékařů, škol a dalších služeb.

Nové byty mají sice moderní design, ale vyznačují se uniformitou a neosobností. Také někdy nenabízejí dostatek prostoru a snaží se vměstnat do bytového komplexu co nejvíce lidí.

Přečtěte si také:  HEPA vs. uhlíkové filtry. Co je pro váš domov lepší?

Nový byt nepotřebuje další zásahy

Avšak Nový byt je zkrátka nový. Developeři se pyšní tím, že domy staví v těch nejvyšších standardech splňujících všechny náročné požadavky na moderní bydlení. Můžeme si proto být jisti, že byty jsou z kvalitních materiálů a s nízkou energetickou náročnost.

Koupí nového bytu sice na začátku více investujeme, ale později zase ušetříme. Takovýto byt totiž nebudeme muset dlouhou dobu nijak rekonstruovat ani náročně opravovat. Zvlášť když ho koupíme od nejlepších prověřených developerských firem.

Když se nevýhoda stane kladem

To, co na jednu stranu může být u staré zástavby výhodou, se může velmi rychle obrátit proti nám. Řeč je o atraktivní tradiční lokalitě. Někdy totiž může být okolí natolik tradiční, až je vlastně špinavé a zanedbané.

Tady mají novostavby výhodu, protože spolu s výstavbou domu dochází i k revitalizaci okolí. Noví majitelé bytů se dočkají upravených zelených ploch, dětských hřišť a dalších pozitiv, nově vybudovaných rezidenčních komplexů. Součástí areálů bývají i zajímavé služby, například restaurace, školky nebo posilovny.

Architekti také myslí na parkovací místa a designové řešení interiéru. Zatímco ve starých bytech může být uspořádání místností nekomfortní, nové byty mají promyšlenou dispozici a jsou stavěny tak, aby měly dostatek světla a prostoru.

U novostaveb si nejsme jistí, co přijde příště

Novostavby se většinou staví na okrajích města, kde ještě není tak hustá zástavba. Developeři skupují staré průmyslové areály, bývalé zahrádkářské kolonie nebo pole. Zatímco v době nákupu nemovitosti máme výhled na louku, není jisté, že tam bude ještě za pár let. Může se totiž stát, že nám před okny někdo postaví podobný dům, v jakém bydlíme. A nedej bože, aby v budoucnu vedla v blízkém okolí dálnice nebo byla vybudována nová letecká dráha.

Je proto dobré si dopředu v katastru zjistit, jestli se něco podobného v okolí novostavby neplánuje. U starých zástaveb toto nehrozí. Víme přesně, na čem jsme, jestli nám pod okny jezdí tramvaje a kam máme výhled.

Čemu dáváte přednost? Máte raději čistotou a moderní vybavení nových bytů, nebo upřednostňujete byt ve staré zástavbě?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *