Co všechno musím promyslet, než si koupím sprchový kout?

Jako samoživitelka a jediná obyvatelka bytu jsem si nejednou kladla otázku, jak se postarám sama o celou domácnost z té technické stránky. Ono bydlet sama neznamená jen naplňovat lednici, zapínat pračku, zatloukat hřebíky či natírat cokoli se dá. Jsou věci, u kterých by se zkrátka hodila přítomnost muže. Ale kde ho vzít a nekrást, že? 🙂 Nezbývá mi nic jiného, než jej zastoupit i v záležitosti, jako je nákup sprchového koutu.

Sprchový kout – čím začít?

Mé první kroky vedly překvapivě do koupelny. Vybavena měřícím pásmem, zápisníkem a s tužkou odolávající stisku mého chrupu, jsem nejprve vyhodnotila prostorové dispozice. Do toho jsem si v duchu odpovídala na otázku, zda by se mi víc líbil sprchový kout hranatý nebo ve tvaru čtvrtkruhu. S ohledem na koncept koupelny bude v mém případě vhodný kout rohový, ideálně obdélníkového půdorysu.

Co všechno budu potřebovat?

Pátrání na internetu mne vyvedlo z omylu, že jednoduše zajdu do hobby marketu, vyberu si vhodný kout, ten dovezu domů a tam jej postavím do kouta. Bylo toho víc, od řešení zadní stěny, po výběr materiálu vaničky, přes hydroizolaci a ošetřující přípravky, po systém otevírání dveří. Ale postupně!

Začněme od podlahy!

Celá koupelna musí být bezchybně izolována proti vodě, totéž platí o prostoru pod vaničkou, a domyslet vše musíme i vzhledem k výšce vybraného sprchového koutu. Využijeme-li podlahu místo vaničky, pak je důležité vyspádovat ji tak, aby tekoucí voda mířila rovnou do odvodného kanálku. Vhodná je v tomto případě protiskluzová dlažba. Nezapomeňte brát v úvahu i místa pro odkládání nezbytných věcí během sprchování, než se pustíte do obkladu!

Přečtěte si také:  Zastřešení bazénu není zbytečný luxus

Moderní vanička je základ

Pokud chceme přece jen používat sprchovou vaničku, máme na výběr nejen ze spousty tvarů, hloubek a rozměrů, ale můžeme si zašpásovat i během výběru materiálu, z něhož je vyrobená. Kromě typické posmaltované ocele můžeme narazit na akrylát, keramiku, žulu či umělý kámen. Náš výběr určí kromě osobního vkusu také celkový rozpočet, neboť tak jak tloustnou katalogy výrobců, rozšiřuje se i cenové rozpětí výrobků v nich. K dispozici jsou vaničky mělké nebo do roviny s podlahou (asi nejmodernější typ), nebo hlubší, které docení zvláště rodiny s dětmi.

Jaký systém otvírání vybrat?

Vybereme-li klasické posuvné dveře, rozhodně bude třeba počítat s vyššími nároky na údržbu čistoty. Za ideální systém je v současné době označován ten s výstižným názvem WALK IN. Dvířka jsou ukotvena zhruba uprostřed jejich šířky a protáčejí se kolem své osy dovnitř i ven. Při řešení otevírání hleďte především na vaše pohodlí, stejně jako na prostor kolem sprchového koutu. Posunovací nebo zalamovací dveře šetří místo, pivotové nebo pantové zase znamenají vyšší komfort a nenáročnost čištění.

Sklo nebo snad plast?

Každý prodejce by vám jistojistě doporučil skleněné výplně. Sklo může být totiž opatřeno úpravou proti usazování vodního kamene, navíc co se designu týče, působí mnohem efektněji, čistěji a velmi decentně. Neruší, a přitom na sebe upozorní elegantním luxusem, který vyjádří váš postoj k hygieně jako takové. Plast je dnes už v podstatě přežitek, jemuž schází důvěra, a řadí se do designově nižších tříd.

Ještě něco?

No ovšem! Vše výše popsané je jen základ. Existuje ještě pár detailů, které je vhodné probrat s odborníkem předem, ideálně to můžete udělat jako já, a navštívit koupelnové studio, kde s vámi projdou přípravy od počátku do jejich realizace, na počítači vytvoří 3D návrh, vypracují kalkulaci a ještě vám doporučí to nejlepší z jejich nabídky, samozřejmě s ohledem právě na váš rozpočet.

Tak s chutí do sprchy!

Bathroom Standing Shower Bathtub  - mgattorna / Pixabay
mgattorna / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *