Povlečení na léto? Ochladí vás nejenom satén!

O kvalitním spánku by se dalo prohlásit, že je nad zlato. A tak bychom si jej měli i cenit. Narušit ho může prakticky cokoliv od nedostatečně zatemněné místnosti, nadbytečného hluku, horka, odpudivých komárů až po právě nevhodné ložní povlečení.

S nocováním pod a na nevhodném ložním povlečení má své zkušenosti snad každý z nás. Nevhodný materiál může iritovat pokožku, způsobovat její svědění, ale i vyvolávat nežádoucí pocity horka či naopak chladu. Tak jste někdy v létě spali ve flanelovém nebo mikroplyšovém povlečení? A v zimě v saténovém? Výběr vhodného a především kvalitního ložního povlečení je zkrátka pro kvalitu našeho spánku klíčový. V podstatě stejně jako výběr roštu a matrace. Jaké tedy zvolit?

Zaměřeno na materiál

Ten by samozřejmě měl být kvalitní, ideálně přírodní. Vhodná je stoprocentní bavlna a obzvláště pro letní noci doporučujeme chladivý satén. V létě vás však ochladí i jiné materiály, jako třeba hedvábí a povlečení z mikrovlákna. To se hodí jak do léta, tak do zimy. Jedná se totiž o stoprocentní polyester, který na dotek připomíná právě hedvábí. Velmi lehké a prodyšné je však i povlečení z polybavlny, které je ve srovnání s povlečením bavlněným dokonce více prodyšné.

Přečtěte si také:  Láká vás vlastní fotovoltaika, ale bojíte se nespolehlivých dodavatelů?

Povlečení pro děti

Velké nároky mějte i na dětské povlečení. To by mělo být vyrobeno z nedráždivého materiálu, ideálně z čisté bavlny či krepu. Při výběru si však spolu s dezénem, který by dítko samozřejmě mělo zaujmout, všímejte i zapínání, které by malé dítě nemělo nikde tlačit. Jinak se bude budit. A vás také.

Zaměřeno na rozměry

Co se rozměrů povlečení týče, tím standardním jsou rozuměny 140 × 200 cm pro jednolůžko. Hodně uživatelů z různých důvodů ovšem upřednostňuje tzv. prodloužené povlečení, tedy 140 × 220 cm.

I barvy hrají svou roli

Je vědecky prokázáno, že barvy ovlivňují naše psychické rozpoložení. Tlumené uklidňují a pestré nabuzují. Stejně tak platí, že teplé barvy (oranžová, hnědá) zahřívají a studené (bílá, světle modrá) ochlazují. Jaká atmosféra chcete, aby vládla ve vaší ložnici? Na základě vaší odpovědi zvolíte i barvu vašeho povlečení. A s ní i dezén. Ten se vám v první řadě musí líbit, jinak se vám do postele nebude chtít uléhat. A to by byla škoda, ne?

Bedding Pillow Bed Linings  - mxh6789 / Pixabay
mxh6789 / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *