Na prodeji bytu můžete hodně vydělat. Vezmete-li to za správný konec!

Snahu co nejvíc na prodeji bytu či domu vydělat mají snad všichni prodávající. Opravdu dobře prodat se však podaří jen někomu. Komu? Mimo jiné tomu, kdo nešetřil za každou cenu, tedy i tam, kde se šetřit nemá.

Každý prodejce se například potýká s dilematem, zda se prodej nemovitosti svěřit realitní kanceláři, nebo se do prodeje pustit tzv. na vlastní pěst. V tom případě totiž ušetří provizi, kterou by realitní kanceláři byl nucen vyplatit. Málokdo si však už uvědomuje za jakou cenu. Mnohdy velmi vysokou!

Chcete dobře prodat?

Každou věc prodáte buď dobře, nebo špatně. Tedy za cenu vyšší a nižší. Prodávat se jinými slovy musí umět. A v realitních kancelářích to většinou ovládají na výbornou. V první řadě se orientují na realitním trhu a mají přístup k realitním mapám, což je kombinace, bez níž se neobejdete při stanovení ceny nemovitosti. Ta je přitom klíčová. Nesmí být nadhodnocená ani podhodnocená.

Prodávat se musí umět

Nabízenou nemovitost je však také třeba profesionálně odprezentovat. Nafotit či natočit (popřípadě obojí), sestylizovat stručný, jasný a bezchybný inzerát. A následně nemovitost zájemcům, mezi nimiž možná bude i potenciální kupec, představit. Ideálně v tom nejlepším světle. Ale zase ji zbytečně nepřikrášlovat. Máte zájemce? Ještě nejste u konce! Budete s ním muset uzavřít kupní smlouvu. K tomu si tedy najmout právníka.

Přečtěte si také:  Jaká jsou aktuálně nejžádanější okna u nových staveb?

Bez právníka ani daňového poradce se neobejdete

Dalším nezbytným krokem je vložení peněz, které kupec za nemovitost zaplatí, do tzv. úschovy. On je vám totiž na dlaň nevyplatí. Do té doby, než bude v KN uveden coby nový majitel nemovitosti, tedy určitě ne. Není toho málo, že? A to ještě nejsme u konce. Oříškem bývá i samotný zápis do katastru, vyplnění daňového přiznání pro zplacení daně z nabytí nemovitosti atd. To jsou všechno kroky, které realitní kancelář učiní za vás.

Na prodej nespěchejte

Další chybou, které se spousta prodejců dopouští, je, že s prodejem pospíchají. Pořekadlo „kdo si počká, ten se dočká“, je ve světě realit obzvláště aktuální. Prodat nemovitost zkrátka můžete rychle, ale za nižší cenu, než jakou byste dostali, kdybyste s prodejem nějakou dobu počkali. Při tzv. expresním výkupu se sice se svými penězi můžete setkat i do druhého dne, ale opět se ptáme, za jakou cenu. Za cenu v řádech několika stovek tisíc korun (samozřejmě v závislosti na ceně nemovitosti)

Za chyby se platí

Chyb, kterých se při prodeji nemovitosti můžete dopustit, je zkrátka celá řada. A za všechny zaplatíte. Profesionálové vás těchto chyb ušetří. V kapse vám tak ve výsledku zůstane mnohem vyšší obnos, než je pouhá provize realitní kanceláři.

Zdroj:
https://www.maxima.cz/blog/vykup-nemovitosti-vykup-domu-a-bytu-za-hotove/
https://www.maxima.cz/blog/bez-realitky-na-co-si-dat-pozor-pri-prodeji-bez-realitni-kancelare/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *