Propojení obývacího pokoje s kuchyní? Ano, ale jen podle pravidel
Obsah článku
Při pohledu do magazínů o moderním bydlení se zdá, že monofunkčnímu pojetí místností nadobro odzvonilo Doby, kdy měl každý z pokojů jasně vyhraněný účel, jsou minulostí. Naopak se je snažíme vymanit ze škatulek a objevujeme jejich skrytý potenciál. Zřejmě nejoblíbenější je propojení kuchyně s obývacím pokojem. Vypadá (a funguje) znamenitě – samozřejmě za předpokladu několika základních pravidel.
Jeden celek namísto dvou pokojů
Rozhodnete-li se pro tak zásadní krok, jakým propojení obývacího pokoje s kuchyní bezesporu je, vymažte z hlavy vše, co jste doposud věděli ohledně zařizování dvou samostatných místností. Od teď musíte k polyfunkčnímu prostoru přistupovat jako k jednomu celku. V praxi to znamená vzájemné sladění obývákových a kuchyňských prvků.
Jak vyřešit podlahovou krytinu?
V souvislosti s podlahovou krytinou se nabízí rovnou dvě správná řešení. Prvním je použití jednoho typu podlahy pro obě místnosti, čímž lze dosáhnout optického zvětšení a absolutního sjednocení prostoru. Chybou však není ani optické vymezení zón pomocí dvou různorodých podlahových krytin. Podlaháři České Budějovice připomínají, že v okolí kuchyňské linky nemusí být jen odolná dlažba – současná nabídka materiálů, které jsou vhodné do prostředí kuchyně, je mnohem bohatší. Dobrou volbou může být i některý z teplejších povrchů – například vinyl nebo laminát.
Českobudějovičtí podlaháři zároveň upozorňují, že v případě dvou odlišných podlah je klíčová vzájemná kompatibilita. Materiály by se měly barevně i strukturálně doplňovat a působit harmonicky.
Co si v polyfunkčním obýváku ohlídat?
Než se pustíte do zařizování, vytvořte si jednoduchý plánek a zakreslete do něj jednotlivé prvky, jak si je přejete rozmístit. Dodržte přesný poměr, protože jedině tak zjistíte, kolik vám v jejich okolí zbude volného prostoru. Nepsané pravidlo praví, že pro bezproblémový průchod je zapotřebí alespoň 60-65 cm. Vzdálenost mezi jídelním stolem a stěnou by měla být min. 70-75 cm.
Mějte na paměti, že v propojeném prostoru budete připravovat pokrmy i relaxovat, a proto je důležité vybavit kuchyňskou část kvalitním odsavačem, který hravě eliminuje pachy a zajistí, aby byl vzduch čistý. A určitě se pozastavte nad hlučností spotřebičů. Ta by neměla překračovat hranici 50 dB.