Tři nejčastější mužská jména u nás – jaký mají význam?
Obsah článku
Bulváry se rády honí za senzací, takže to občas vypadá, že se to u nás hemží samými Viktory, Justiny nebo Rufiny. Ale ve skutečnosti je výběr maminek obvykle mnohem konzervativnější.
Nejčastějším jménem u nás je tak Jiří a následuje ho Jan a Petr. Dost možná máte někoho takového ve svém okolí, takže tušíte, kdy vaši přátelé slaví svátky. Ale o významu jejich jmen už nejspíš nevíte nic. A právě s tím vám dnes pomůžeme.
Jiří není jen zabíječem draka
Původ tohoto slova je řecký. Jeho základ totiž tvoří řecké slovo Georgios, to je vlastně přídavné jméno ke slovu geórgós, což znamená “zemědělec, rolník”. V první částí jména tak najdeme slovíčko gé jako “země” a druhou potom tvoří ergon, znamenající doslova “dílo, práce”. Ovšem najdeme i teorie, které se váží k údajnému staroslovanskému původu tohoto jména. v takovém případě by základem mělo být slovo „jurkij“ (ruština), což znamená „mrštný“, „hbitý“ či „obratný“.
Zdrobnělin však u něj mnoho nenajdeme. U nás se ujal snad jen Jirouš, Jiřík, Jirka nebo pro děti Jiříček.
Jméno Jan má přímo božský původ
Aby také ne, když jeho základ tvoří hebrejština. Jeho základem je slovo „Jochanan“, to se samo skládá ze dvou výrazů. Tím prvním je „Jahve“ („Bůh“, „Hospodin“) a tím druhým pak „chanan“, což bychom mohli přeložit jako „smilovat se“ či „milost“.
A co zdrobněliny? Těch je celá řada. Jmenovat lze kupříkladu roztomilé Honzík nebo Janík a Jeník, ale také Janeček, Jano, Honza, Janek, Jéňa nebo Jenda.
Petr evokuje nedobytnou skálu
A co nám o obě prozradí Petr? Podoba toho jména z řeckého slova pétrá znamenajícího “skála”. Jiné teorie kladou jeho původ do aramejštiny a ke slovům Kéfasč a Kepfa, která mají ovšem tentýž význam.
Domácí podoby jsou ovšem poměrně úsporné. V ČR se obvykle používá jen Petříček, Péťa, Petřík či Peťka. Zajímá vás, jaký význam má vaše jméno? Vše zjistíte na stránkách svatkyjmena.cz.